Kosova-Crew
www.facebook.com/kas3iot


 
ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si mund te vini deri tek Humbja e flokve.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Reallyboss
Completed
Completed
avatar

Posts : 151
Join date : 02/01/2010

MesazhTitulli: Si mund te vini deri tek Humbja e flokve.   Mon Jan 04, 2010 5:27 am

Alopecia eshte shprehje e pergjithshme medicinale qe nenkupton renien apo humbjen e flokeve dhe kjo gje ndodhe per shume shkaqe. Anagjeni eshte
eshte faze e rritjes se folikulave (apo te fijeve) te flokeve, ndersa telogjeni eshte faze e fjetjes se flokeve. Rreth 80% te flokeve te lekures se kokes (skalpit) te qenies njerezore jane fije flokesh qe rriten , ndersa rreth 20% fije flokesh qe flejne. eshte vleresuar se skalpi (lekura e kokes) permban rreth 100 mije fije flokesh. Andaj numri mesatar i fijeve te flokeve qe mund te humbin ne dite eshte rreth 100. Ne kundershtim me bindjen e njohur, se as
ska nderrime ne rroje e as nderrim hormonesh, si
menstruacioni, nuk ka kurrefar efekti ne rritjen e
flokeve.

Humbja e flokeve mund te ndahet ne disa
grupe-lloje, duke perfshire alopecia areata ( humbje e perkoheshme e flokeve ne trajte te metalikut- te hollave te metalit)dhe avullimi telogjenik (humbje e perkoheshme e flokeve)e dyta me radhe e estresorit te sistemit) dhe
alopecia androgjenetike ( lloj i humbjes se flokeve te meshkujt). Per qellim te diskutimit tone ne do te perqendrohemi ne humbjen e flokeve te meshkujt.
Pergjithesisht vihet ne dukje se ne vitet e
njezeta apo tridhjeta te hershme me humbjen graduale te flokeve, kryesisht ne maje te kokes dhe kendeve ne balle .Ka disa lloje te ndryshme te humbjes se flokeve te ndryshem me kete humbje te flokeve, mirepo lloji i humbjes se flokeve te meshkujt eshte tipi me i shpesht qe mund ta hasim. Mekanizmet e sakt ende nuk dihen. Ne nuk dyshojme se ,megjithate, se faktoret trashegues dhe efekti i androgjeneve (hormoneve te meshkujve) jane me te rendesishmit.

A thua eshte faktori i stresit prezent ne renien-humbjen e flokevee
Stresi nuk shkakton humbjen e flokeve. Ky thjesht e ben situaten e keqe edhe me te rende. Avullimi telogjenik, p.sh., paraqitet pas nje sulmi ne sistem. Shkaku me pergjithshem per kete eshte shtatzania. Kjo mund te shkaktoje humbje te gjere she shqetesuese te flokeve te femrat ne muajt e pare pas lindjes se foshnjes. Natyrisht kjo eshte e perkohshme dhe kthehet teresisht (sie ka qene).
A thua e'eshte raporti mes humbjes se gjenetikes dhe humbjes se flokevee

Anipse nuk eshte shkaku i drejtperdrejt i humbjes se flokeve, gjenetika (faktoret e trashegemise) luan rol te shkelqyeshem ne humbjen e flokeve te meshkujt.
Megjithate epoligjenia eshte me teper se nje faktor ne pune. Nuk eshte e qarte se ndonje nene e infektuar apo babe i infektuar mund te ndikojne ne pasardhesit e tyre qe te perjetojne a vuajne nje rrezik me te madh.

A thua mund te paraqitet ne femijerine e hershmee
Humbja e flokeve te meshkujt mund te paraqitet qysh ne moshen 15 vjeeare, mgjithese fillon ne menyre tipike kudo ne vitet e njezeta dhe tridhjeta te hershme. Historiku i familjes mund te ndihmoje ne percaktimin se a do te ngjaje kjo, pasi prindet me nje historik te
humbjes se flokeve mund te rrisin rrezikun qe e njejta gje t'ju ndodhe edhe pasardhesve.
Alopecia areata dhe avullimi telogjen, 2 forma
tjera te humbjes se perkohshme te flokeve, mund te
paraqitet te femijet qysh ne vitin e pare te lindjes se tyre. Mund te kete edhe faktore tjere pjesemarres ne kete proces.

eka mund te shkaktoje humbjen e befasishme te
flokeve ne nje mase te madhee

Stresoret ne sistemin tende, sie eshte semundja,
ethet e medha, shtatezania, humbja ekstreme e peshes apo fitimi i madh ne te dhe perdorimi i droges ,mund te shkaktojne humbjen e perkoeshme te flokeve. Kjo ndodhe atehere kur perpjesa e flokeve qe rriten me ato qe flejne eshte e erregulluar dhe nje sasi e madhe e flokeve qe rriten shkon ne fazen e pushimit. Nje
kualitet i madh i flokeve normale qe flejne bien dhe nxisin viziten te dermatologu. Kjo lloj humbje e flokeve eshte e perkoheshme dhe dhe pritet se do te rriten prape.
A thua shamponat dhe prodhimet tjera ndikojne ne renien-humbjen e flokevee
Reagimi alergjik ne edo pjese perberese ne shampon mund te shkaktoje renien-humbjen e flokeve. Shamponet jane te dizajnuar qe te jene mjete te sigurta higjienike, megjithate mund te kete gjithnje dikush qe do te ndikonte ne to.Lenda gerryese e flokeve , drejtuesit dhe prodhimet tjera me siguri mund te shkaktojne pezmatimin e lekures se kokes dhe shkaktojne humbjen/renien e flokeve.

A mund te shkaktoj frizura renien e flokevee
Disa frizura mund te kontribuojne ne renien e
flokeve, ato me te vrejtura jane egershetat e
shtrenguara ose eterheqja prapa. Kjo forme e
renies/humbjes se flokeve quhet etraction alopecia.

Kjo paraqitet kur floket terhiqen prapa shterngueshem dhe lidhen ne maje te kokes, ose kur ndahen ne bishtaleca te shtrenguar ose ne radhe. Mbajtja e flokeve ne kete stil per nje periudhe te gjate mund te shpie ne alopecine dhembezore po mundesi te rritjes se serishme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si mund te vini deri tek Humbja e flokve.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kosova-Crew :: Te ndryshme :: Zbavitje&Argetim-
Kërce tek: