Kosova-Crew
www.facebook.com/kas3iot


 
ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ja disa Detyra nga Matematika.!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Reallyboss
Completed
Completed
avatar

Posts : 151
Join date : 02/01/2010

MesazhTitulli: Ja disa Detyra nga Matematika.!   Tue Jan 05, 2010 9:46 am

Bukuria e Matematikes


1 x 8 + 1 = 9
12 x 8 + 2 = 98
123 x 8 + 3 = 987
1234 x 8 + 4 = 9876
12345 x 8 + 5 = 98765
123456 x 8 + 6 = 987654
1234567 x 8 + 7 = 9876543
12345678 x 8 + 8 = 98765432
123456789 x 8 + 9 = 987654321

1 x 9 + 2 = 11
12 x 9 + 3 = 111
123 x 9 + 4 = 1111
1234 x 9 + 5 = 11111
12345 x 9 + 6 = 111111
123456 x 9 + 7 = 1111111
1234567 x 9 + 8 = 11111111
12345678 x 9 + 9 = 111111111
123456789 x 9 +10= 1111111111

9 x 9 + 7 = 88
98 x 9 + 6 = 888
987 x 9 + 5 = 8888
9876 x 9 + 4 = 88888
98765 x 9 + 3 = 888888
987654 x 9 + 2 = 8888888
9876543 x 9 + 1 = 88888888
98765432 x 9 + 0 = 888888888


1 x 1 = 1
11 x 11 = 121
111 x 111 = 12321
1111 x 1111 = 1234321
11111 x 11111 = 123454321
111111 x 111111 = 12345654321
1111111 x 1111111 = 1234567654321
11111111 x 11111111 = 123456787654321
111111111 x 111111111 = 1234567898765432112345679*9= 111111111
12345679*18=222222222
12345679*27=333333333
12345679*36=444444444
12345679*45=555555555
12345679*54=666666666
12345679*63=777777777
12345679*72=888888888
12345679*81=9999999999*9+7=88
9*98+6=888
9*987+5=8888
9*9876+4=88888
9*98765+3=888888
9*987654+2=8888888
9*9876543+1=88888888
9*98765432+0=888888888
9*987654321-1=8888888888
1+2=3 dhe 1³+2³=3²
1+2+3=6 dhe 1³+2³+3³=6²
1+2+3+4=10 dhe 1³+2³+3³+4³=10²
1+2+3+4+5=15 dhe 1³+2³+3³+4³+5³=15²

1=(1*1)/1
121=(22*22)/(1+2+1)
12321=(333*333)/(1+2+3+2+1)
1234321=(4444*4444)/(1+2+3+4+3+2+1)


143*7*111=111111
143*7*222=222222
143*7*333=333333
143*7*444=444444
143*7*555=555555
143*7*666=666666
143*7*777=777777
143*7*888=888888
143*7*999=999999

143*7*101=101101
143*7*672=672672
143*7*150=150150
Katrori i numrave tek

1.................. .........=1²
2+3+4.......................=3²
3+4+5+6+7...................=5²
4+5+6+7+8+9+10..............=7²
5+6+7+8+9+10+11+12+13.......=9²
6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16=11² ................... ............
................... ............

NUMRI 100
Pa e ndërruar vendin e shifrave,vendosni shenjat + dhe - qe te vlejne barazite nën a) dhe b)

a)
123-45-67+89=100
123+4-5+67-89=100
123+45-67+8-9=100
123-4-5-6-7+8-9=100
12-3-4+5-6+7+89=100
12+3+4+5-6-7+89=100
1+23-4+5+6+78-9=100
1+2+34-5+67-8+9=100
12+3-4+5+67+8+9=100
1+23-4+56+7+8+9=100
1+2+3-4+5+6+78+9=100


b)
98-76+54+3+21=100
9-8+76+54-32+1=100
98-7-6-5-4+3+21=100
9-8+7+65-4+32-1=100
9-8+76-5+4+3+21=100
98-7+6+5+4-3-2-1=100
98+7-6+5-4+3-2-1=100
98+7+6-5-4-3+2-1=100
98+7-6+5-4-3+2+1=100
98-7+6-5+4+3+2-1=100
98+7-6-5+4+3-2+1=100
9+8+76+5+4-3+2-1=100
9+8+76+5-4+3+2+1=100
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Ja disa Detyra nga Matematika.!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kosova-Crew :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Matematik-
Kërce tek: