Kosova-Crew
www.facebook.com/kas3iot


 
ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sa pare jon n`fijok?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Reallyboss
Completed
Completed
avatar

Posts : 151
Join date : 02/01/2010

MesazhTitulli: Sa pare jon n`fijok?   Tue Jan 05, 2010 9:52 am

Kshtu, 3 shok shkojn te berberi, edhe kur ta kryn i pari, i thot berberit sa duhet, berberi i thote, qaty ne fijok sa pare jan qaq lei e merri 2 euro, edhe te dytit i thote sa pare jan ne fijok qaq lei e merri 2 euro, edhe te tret i thot sa pare jan qaq lei, e merri dy euro. Dmth ne fund ne fijok nuk mbetet as ni pare, pra sa pare jan kan ne fijok?


Po nisem nga i treti.
Kur ka shkue i treti tek fijoku e ka pa 1€ dhe ai e ka shtue 1€ që d.m.th. gjithsej jan kan 2€ në fund prandaj ai i ka marr 2€ dhe nuk ka mbetë asnjë.
Mbetja=0

I dyti i ka marr 2€, por prej këtyre 2€ që ka marr ky është desht me teprue 1€ që d.m.th në fijok duhet me qenë 1.5€.
1.5x2=3-2=1
I pari i ka marr 2€ që në fund duhet të teprojnë 1.5€, që d.m.th se në fijok duhet me qenë 1,75€
2x1,75=3,5-2=1,5.

Pra në fillim tek myshteriu i parë kanë qenë 1,75€
Tek myshteriu i dytë kanë qenë 1,5€ dhe
tek myshteriu i tretë 1€

Pergjigjja e sakt esht..
1.75 jan kan, shume sakt

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Sa pare jon n`fijok?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kosova-Crew :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Matematik-
Kërce tek: