Kosova-Crew
www.facebook.com/kas3iot


 
ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Q`ka esht Filozofia?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Reallyboss
Completed
Completed
avatar

Posts : 151
Join date : 02/01/2010

MesazhTitulli: Q`ka esht Filozofia?   Tue Jan 05, 2010 10:13 am

Filozofia (prej fjaleve greke philos - shok, mik dhe sophia - dituri, qe mund te shqiperohen "dashuri per diturine") eshte kuptuar ne menyra te ndryshme nga filozofe te ndryshem gjate historise. Ne pergjithesi, filozofia ka si synim kuptimin dhe shpjegimin e eeshtjeve me themelore te njerezise, si per shembull: realiteti, dituria, kuptimi, vlera, e qena dhe e verteta.

Filozofia eshte lemi shoqerore e cila mirret me studimin e botes totalitare, njeriut dhe pozites se tij ne te.

Filozofia eshte dashuri apo dashamiresi ndaj urtesise apo meneurise.

Ajo eshte njeherit nje shqyrtim i thelle mendor dhe logjik i eeshtjeve te pergjithshme qe kane te bejne me boten dhe poziten e njeriut ne te.

Pa ashtu filozofia qe nga fillimi ka qene dhe sot e kesaj dite eshte nje persiatje e thelle, e sistemuar dhe racionale mbi boten, gjithesine, per njeriun, per vlerat, per te verteten, per te miren, per te bukuren, per kuptimin e jetes etj.

Filozofia ne kohen e Greqise Antike, qe ishte vater jo vetem e filozofise por ne pergjithesi e kultures se Evropes perendimore,konsiderohej nje luks.

Ne shfaqjen e filozofise si nje veprimtari racionale,rol te rendesishem kan luajtur kersheria, ndarja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Q`ka esht Filozofia?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kosova-Crew :: Shkencat Sociale dhe Filozofia :: Filozofia-
Kërce tek: