Kosova-Crew
www.facebook.com/kas3iot


 
ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Lionel Messi eshte Fitues i Topit te Arte

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kas3iot
Admin
Admin
avatar

Posts : 160
Join date : 23/12/2009
Age : 26
Location : C:WINDOWS > eXplorer.exe(Interrupted)

MesazhTitulli: Lionel Messi eshte Fitues i Topit te Arte   Thu Jan 07, 2010 6:39 amYlli i Barcelonës, Lionel Messi, është fituesi i
çmimit prestigjioz të këtij viti, Topi i Artë,
që ndahet nga revista franceze France Football.
22-vjeçari bëhet fituesi i parë i këtij
çmimi nga Argjentina, duke lënë prapa fituesin e vitit
të kaluar, Cristiano Ronaldo, me një rekord prej 240
pikësh diferencë.

Juria e përbërë prej 96 anëtarëve,
gazetarë të sportit nga e gjithë bota, i kanë
dhënë Messi 473 pikë nga 480 të mundshmet, që
është po thuajse një vendim unanim.

Fitorja vjen pas një viti të shkëlqyeshëm të
argjentinasit. Ai ndihmoi Barcelonën të fitojë
Ligën e Kampionëve duke shënuar nëntë gola,
përfshirë një të finales kundër Manchester


United,. Messi shënoi edhe gjashtë gola në Kupën e
Mbretit dhe 23 në La Liga, gara të cilat po ashtu i fitoi
Barcelona.

Ronaldo, ekipi i ri i të cilit u mposht nga Barcelona në
Clasico gjatë të dielës, mblodhi 233 pikë në
pozitën e dytë. Dy pozitat tjera po ashtu pushtohen nga
lojtarë të Barcelonës, Xavi me 170 pikë dhe Andres
Iniesta me 149. Samuel Eto'o, i cili u largua nga Barcelona gjatë
verës, ka kompletuar top pesëshin.

KOSOVA-CREW
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Lionel Messi eshte Fitues i Topit te Arte
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kosova-Crew :: Bota e Sportit :: Futbolli-
Kërce tek: