Kosova-Crew
www.facebook.com/kas3iot


 
ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Telekomunikacioni nënujor në Azi-USA,filloj punen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kas3iot
Admin
Admin
avatar

Posts : 160
Join date : 23/12/2009
Age : 25
Location : C:WINDOWS > eXplorer.exe(Interrupted)

MesazhTitulli: Telekomunikacioni nënujor në Azi-USA,filloj punen   Thu Jan 07, 2010 6:47 am

Kompania NTT Communications njoftoi këtë javë se ka
leshuar telekomunikacionin nëndetës kabllor qe lidh Japonin
dhe telekomunikimin kabllor Trans-Pacific Express (TPE) USA.

"Home Stacioni" i Kablli i ri është në vendin e
Marisë në Chiba rrethit Shin, pranë Tokios. Kabllo do
të lejojë lidhjen e Japonisë me kabllo TPE, 17.000
kilometra të gjatë, që lidh SHBA dhe rejonin e paqesorit
Aziatik, dhe përdorimi komercial është prej shtatorit
të vitit të kaluar. Në sajë të teknologjive
të reja që janë të përdorura në
përgatitjen e kapaciteteve kabllor do të arrijë në
5,12 terabits (Tb dytë / s).

Kablli i ri është pjesë e investimeve me vlerë 80
milion dollarë, ku përveç kryesor japonez operatorit
të telefonisë mobile, kompania NTT DoCoMo, pjesë e
kompanisë dhe Telekomi i Kinës, Kinë Unik, Chunghwa
Telekom (Taiwan), KT Corporation (Korea), AT & T dhe Verizon
(të dyja nga SHBA). (SH.B.)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Telekomunikacioni nënujor në Azi-USA,filloj punen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kosova-Crew :: Shkencat e Zbatuara :: Bota e Informatikës-
Kërce tek: