Kosova-Crew
www.facebook.com/kas3iot


 
ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Lenovo paraqet smartbookun e vet të parë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kas3iot
Admin
Admin
avatar

Posts : 160
Join date : 23/12/2009
Age : 25
Location : C:WINDOWS > eXplorer.exe(Interrupted)

MesazhTitulli: Lenovo paraqet smartbookun e vet të parë   Thu Jan 07, 2010 6:48 am


Veç
paraqitjeve të një numri të madh të
kompjuterëve të vegjël netbook, viti i kaluar
është vërshuar me paraqitjen në treg të
laptopëve edhe më të vegjël, atyre smartbook.
Lenovo ka paraqitur lojtarin e vet në këtë kategori.
Lenovo
kinez ka paralajmëruar një varg pajisjesh për panairin e
radhës të elektronikës shpenzuese CES 2010, e në
mesin e laptopëve, netbookëve dhe pajisjeve tjera
është gjetur edhe një smartbook.
Karakteristikat e
smartbookëve janë vet kompaktësia e tyre e
jashtëzakonshme; këto pajisje u ngjajnë shumë
laptopëve, por janë më të vegjël edhe se
netbookët, përdorimin e procesorëve të tyre
zakonisht i gjejmë tek telefonat e mençur, kanë prani
të gjeneratës së tretë (3G) si dhe GPS, gjersa
kohëzgjatja e baterisë së tyre ka autonomi pothuajse
një ditë të plotë.
Smartbooku nga Lenovo vjen me shenjën dalluese Skylight, ka ekran
prej 10.1-inç, futet në funksion nga një version i
përshtatur i sistemit operativ Linux, ka dy qasje USB, mini HDMI
dhe qasje për kartelat SD e SIM, e si hapësirë për
ruajtje të dhënave përdor 20 GB flash memorie.
www.lenovo.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Lenovo paraqet smartbookun e vet të parë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kosova-Crew :: Shkencat e Zbatuara :: Bota e Informatikës-
Kërce tek: