Kosova-Crew
www.facebook.com/kas3iot


 
ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fshij programet qe nuk mund ti fshish ne menyr normale!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kas3iot
Admin
Admin
avatar

Posts : 160
Join date : 23/12/2009
Age : 25
Location : C:WINDOWS > eXplorer.exe(Interrupted)

MesazhTitulli: Fshij programet qe nuk mund ti fshish ne menyr normale!!   Wed Jun 09, 2010 10:02 am

Ky tutorial është i fokusuar në fshirjen (uninstall) e gjërave si windows messenger, WordPad dhe komponentëve tjera të ngjashme, që nuk mund të fshihen në mënyrë normale, ashtu siç fshihen programet tjera!

Për ta fshirë në mënyrë normale ndonjë vegël apo komponentë të Win XP, ju do të shkoni në control panel>add or remove programs>add/remove windows components. Por, windows Messenger nuk është atje! Nuk është as WordPad, si edhe disa tjera!

Ja se çfarë ju duhet të bëni. Gjejeni file-n sysoc.inf. Zakonisht këtë mund ta gjeni në folderin C:\WINDOWS\INF. (C:\WINDOWS\INF mund të jetë i fshehur (hiden) kështu që shko në tools>folder options>view dhe zgjedh show hidden files and folders dhe kliko OK). Hape sysoc.inf në notepad. Kur ta hapni file-n, ju do të shihni diçka si kjo:

program=program.dll,Ocentry,program.inf,,numeral

Programet që janë Uninstallable (dmth që nuk mund të fshihen) e kanë fjalën ‘hide’ ose ‘HIDE’ diku atje. E gjith çka ju duhet ta bëni është që ta fshini atë fjalë, pra ‘hide’.

Për shembull:
Pinball=ocgen.dll,Ocentry,pinball.inf,HIDE,7 - duhet të ndërrohet në:
Pinball=ocgen.dll,Ocentry,pinball.inf,,7 – presjen (,) mos e fshini

Ta da!! Tani ju mund t’i fshini të gjitha programet,veglat,komponentet e panevojshme, apo ku e di unë qysh i quani ju ato që vijnë me Windows XP.

Dhe tani po ju tregoj edhe diçka tjetër që ju të jeni në gjendje ta dini se në çka referohen ata emrat e çuditshëm që do ti hasni:

AccessOpt-Accessability Wizard
MultiM-Multimedia components, duke përfshirë Media Player, Volume Control, dhe Sound Recorder
CommApps-Communications components, duke prfshirë Chat, Hyperterminal, dhe Phone Dialer
AutoUpdate-Windows Automatic Update
TerminalServer-Terminal Server
Dtc-Distributed Transaction Coordinator
Dom-COM+
WBEM-Windows Management Instrumentation
Pinball-Pinball game
MSWordPad-WordPad
Msmsgs-Windows Messenger
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Fshij programet qe nuk mund ti fshish ne menyr normale!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kosova-Crew :: Kosova-Crew Toolbox :: E-books & Tutoriale-
Kërce tek: